Yaşam İle İlgili Konular

Kasık Ağrısı Neden Olur? Çözümü Nedir?

Kasık ağrısı günümüzde pek çok insan tarafından yaşanan yaygın olarak görülen bir sağlık problemlerinden bir tanesidir. Yoğun stres ,yorgunluk veya  hareketsiz bir yaşama bağlı olarak gelişen vücudun pek çok yerinde kısa aralıklı ağrılar baş gösterebilir. Bu tip ağrılar genellikle günlük yaşamınıza çok fazla engel olmaz. Bu yüzden de bu sorunla karşılaşan hastalar problemi çok fazla önemsemez ve hastaneye gitmeye ve bu sorunu niçin yaşadıklarının nedenini öğrenmeye pek gerek duymaz. Fakat ağrıların artması ve uzun sürmesi durumunda nedenlerinin mutlaka araştırılması gerekmektedir.

Kasıklarda oluşan ağrı çoğu zaman başlıca bir sağlık sorunu olmayıp çeşitli farklı sağlık problemlerinin bir belirtisi olarak oluşabilir. Kadınlar üzerinde oluşan kasık ağrısının en bilinen nedeni üreme sistemiyle alakalı yumurtlama gibi basit bir neden olabilir. yumurtalıklarda oluşan çikolata kisti, idrar yolu iltihabı, vajinal enfeksiyon gibi sağlık problemleri de bu ağrının başlıca sebepleri arasındadır. Erkeklerde görülen kasık ağrıları çoğunlukla kas gerilmesi ve böbrek taşı düşürme gibi sağlık problemlerine bağlı bir sorundur.

Kasık Ağrısı Nedir?

Tıp dilinde pelvik ağrı olarak da isimlendirilen kasık ağrısı pelvik ve karın bölgesi olarak isimlendirilen bölgenin alt bölümlerinde oluşan sancı hissidir. Erkeklerde ve kadınlarda farklı sağlık problemlerinin alameti olan kasık ağrılarının sebebi mutlak suretle araştırılmalıdır. Ağrı sabir ve sürekli  olarak rastalanabilirken  belli aralıklarla da baş gösterebilir. Bazı durumlarda hafif bir sızı gibi seyrederken bazı durumlarda ise bıçak saplanıyormuş hissi verebilir.

Ağrının dayanılmayacak kadar çok  şiddetli olduğu durumlarda ağrı bel ve sırt bölgelerinde de ortaya çıkabilir. Sebebine bağlı olarak değişen bu ağrılar çömelme eğilme gibi vücut hareketlerinde cinsel ilişkiye girildiği sırada ve idrar boşaltımı esnasında artış gösterebilir. Kısa aralıklarla ve şiddetli  dayanılamayacak şiddetli ağrılar. Akut kasık ağrısı olarak isimlendirilirken 6 aydan daha uzun süren ve geçmeyen ağrılar kronik kasık ağrısı olarak isimlendirilir.

Kasık ağrısının tanısı nasıl konulur?

kasık ağrısı
kasık ağrısı

Kasık ağrısı problemlerinde doğru tanının konulabilmesi, ağrının kaynağının bulunması anlamına gelmektedir. Ağrıya neden olan problemin tespit edilmesinde doktor tarafından yapılacak olan fiziksel muayeneden farklı olarak tanı testleri, ultrasonografik görüntüler ve hastanın teferruatlı yaşam öyküsü dikkate alınır. Bu zaman diliminde hangi teknik ve testlerin uygulanacağı hastadan hastaya farklılık gösterebilir. Kasık ağrısının sebebinin tespit edilmesinde kullanılan tanı testleri başlıca şunlardır:

  • Kan ve idrar tetkikleri
  • Gebelik testi
  • Gaita (dışkı) testi
  • Kemik yoğunluğu testi
  • Pelvis bölgesine ilişkin röntgen ve ultrasonografi incelemeleri
  • Vajinal kültürlerin laboratuvar ortamında incelenmesi

Kadin Evreni

KadinEvreni.Net Ceo'su

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu